2020-02-11 14:10:00

Dan sigurnijeg interneta

 

Zajedno za bolji internet

 

 

Elektroničko nasilje (nasilje putem interneta), poznato kao cyberbullying, obuhvaća situacije u kojima je dijete ili mlada osoba izloženo napadu drugog djeteta, tinejdžera ili grupe djece putem Interneta ili mobilnog telefona. Elektroničko nasilje uključuje poticanje grupne mržnje, napade na privatnost, uznemiravanje, uhođenje, vrijeđanje, nesavjestan pristup štetnim sadržajima te širenje nasilnih i uvredljivih komentara. Može uključivati slanje okrutnih, zlobnih, katkad i prijetećih poruka, kao i kreiranje internetskih stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka.

Važnu ulogu u borbi protiv elektroničkog nasilja i njegovom sprječavanju imaju zaštitni čimbenici. To su čimbenici kojima se nastoji umanjiti rizik za pojavom nepovoljnih i neželjenih oblika ponašanja, kao i popratnih posljedica takvog ponašanja. Kako bi se povećala otpornost djece i mladih, nastoje se osnažiti njihove jake strane. Kao jedni od važnih zaštitnih čimbenika jesu asertivnost, zauzimanje za sebe, samopoštovanje, kritičko razmišljanje i suočavanje s problemima, reagiranjem na negativno tako da budu „korisni promatrači”, daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, suprotstave se cyber-nasilju, prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete.

Kada postanemo žrtva nasilja, obuzme nas strah i zaboravimo promisliti o tome što trebamo učiniti. Ukoliko nas druga osoba ucjenjuje, učinit ćemo sve kako ne bi došlo do javnog sramoćenja, na primjer. Ukoliko nam netko prijeti da će neke informacije podijeliti našim roditeljima, napravit ćemo ono što ta osoba traži jer nas je strah reakcije roditelja. U takvim situacijama strah preuzima kontrolu nad našim promišljanjem i djelovanjem. Upravo je kritičko razmišljanje glavni alat u suočavanju s problemima. 

Nakon što su pogledali prezentaciju o nasilju na internetu učenici su upoznati s oblicima  e-nasilja te strategijama suočavanja s problemom nasilja na internetu. To su prikazali i u stripovima koje su osmislili i nacrtali. 

 

 

 

 

Učenici su izradili plakat povodom Dana sigurnijeg interneta i sudjelovali su u on-line kviz Prepoznajmo e-nasilje Centra za sigurniji internet.

 


Osnovna škola Gvozd