2016-05-06 10:33:00

Obilježavanje Svjetskog dana Sunca

 

Naše Sunce je žuti patuljak

 

 

Svjetski dan Sunca obilježava se diljem svijeta  3. svibnja. Sunce je izvor života i obnovljiv izvor energije.

Ideja za obilježavanjem Dana Sunca potekla je od američkog predsjednika Jimmya Cartera, a njegovo obilježavanje potiče i NASA. Jedan od glavnih ciljeva je raditi na daljnjem razumijevanju interakcije između Sunca i Zemlje, posebno po pitanju okoliša, s vjerom da će bolje razumijevanje ovih procesa pomoći znanstvenicima da predvide aktivnosti Sunca, a time i vremenske uvjete na Zemlji.

Što je Sunce?

Sunce je nama najbliža zvijezda, odnosno golema kugla usijana plina.

 

Kako je nastalo Sunce? Kako nastaju zvijezde u svemiru?

Sve zvijezde rađaju se iz oblak plina i prašine koji se nazivaju maglice. U vreloj zvijezdi započinje nuklearna reakcija (pretvaranjem vodika u helij), nastaju svjetlost i toplina, te druga zračenja koja se ispuštaju u svemir.

 
 

Naša zvijezda Sunce

Sunce je nastalo iz maglice u galaktici Mliječna staza. Kada zvijezda jednom počne svijetliti naziva se promjenjiva zvijezda. Naše Sunce sja otprilike već pet milijardi godina. Sada se nalazi na polovici svoga života. Za otprilike pet milijardi godina, kada se vodik u njegovoj jezgri pretvori u helij, jezgra će se urušiti. Vanjski slojevi Sunca jako će narasti, ohladiti se i promijeniti boju.

Sunce će izaći iz promjenjive faze i postati crveni div. 

Kad se gorivo u jezgri potroši, nuklearna reakcija se zaustavlja i jezgra se urušava. Vanjski slojevi bivaju odgurnuti u svemir, a Sunce će se zbiti u malu zvijezdu, bijelog patuljka, koja će polagano blijedjeti i umrijeti kao crni patuljak.


Osnovna škola Gvozd