2020-04-23 22:04:00

Noć knjige 2020.

 

Knjige mijenjaju svijet. Svi koji čitaju, to znaju.

 

23. travnja u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige održava se deveta Noć knjige, posvećena aktualnoj temi promjene. Promjena je zahvatila i Noć knjige, koja će se po prvi puta održati u virtualnom svijetu.
 S porukom S knjigom nisi izoliran! iz svijeta fikcije, kao zaštitno lice ovogodišnje Noći knjige, na vizuale manifestacije stigao je knjiški patuljak – Čituljak.  Ovo dežurno njurgalo, veseljak i komentator apsurda podsjetnik je na to zašto je upravo danas važno čitati. Premda imun na ljudske bolesti, na licu nosi masku, upozoravajući nas da kao knjiški junak dijeli sudbinu čovjeka. 

Tema Noći knjige 2020.: Knjige koje su mijenjale svijet

Panta rhei – Samo mijena stalna jest, poznata je misao grčkoga filozofa Heraklita, koja jasno upućuje na neminovnost promjene. O njoj je rečeno uistinu mnogo – promišljali su je filozofi, sociolozi, književnici, a u posljednje je vrijeme kao imperativ ističu aktivisti i ekolozi, skrećući nam pozornost na činjenicu da se svijet koji poznajemo drastično mijenja.

Dok smo razmišljali o temi za ovogodišnju Noć knjige, mediji su izvještavali o tome kako je gotovo cijeli jedan kontinent zahvaćen požarom, nastalim zbog strahovitih posljedica klimatskih promjena. Na Antarktiku su zabilježene najviše temperature otkad je mjerenja, a znanstvenici svakoga dana pišu o novim biljnim i životinjskim vrstama kojima prijeti izumiranje. I dok su mnogi pasivno zagledani u hipnotičke ekrane svojih pametnih uređaja, tinejdžeri se profiliraju u vodeće figure svjetskoga pokreta za zaštitu okoliša.

U dramatičnim promjenama koje danas uočavamo zrcali se naš vlastiti lik. Umni čovjek, homo sapiens, domislio se brojnim čudesima, pišući zadivljujuću povijest naše civilizacije. Istovremeno, u velikoj je mjeri izgubio doticaj s prirodom, a gubeći tu poveznicu, osiromašio se za doticaj sa samim sobom. Polako, ali sustavno, na planeti s kojom je trebao surađivati, a ne njome bespoštedno gospodariti, čovjek je upao u vlastitu zamku.

Pod dojmom alarmantnih vijesti, rodila se ideja da Noć knjige 2020. posvetimo pojmu s kojim se misleći čovjek uvijek iznova mora suočavati: promjena. Snažna je to riječ koja budi razne asocijacije i promišljanja. S jedne strane, željno je prizivamo kada razmišljamo o životu u boljem, odgovornijem i humanijem društvu. S druge strane, kada je riječ o mijenjanju vlastitih navika i preispitivanju zacrtanih vrijednosti, ovaj pojam često u nama budi otpor i oklijevanje.

Između nas i promjena koje su se dogodile, kao i onih koje tek želimo vidjeti, često se nalazi upravo knjiga. U Noći knjige 2020. stoga želimo istražiti kolika je njezina snaga i utjecaj kao pokretača mogućih promjena. Koje su knjige potaknule pozitivne promjene u svijetu? Čime su nas inspirirale? Što smo iz njih naučili? Na koji su način utjecale na čovjeka i kako su mijenjale njegov život, navike i vrijednosti? Koje nas knjige danas nadahnjuju na promjene? I konačno, kakve bi knjige valjalo pisati za svijet u kojem želimo živjeti?

Posebno vas pak pozivamo da o temi razmišljate u kontekstu ekologije i odgovornoga odnosa prema svijetu u kojem živimo, gdje je promjena postala i dijagnoza i imperativ, i strepnja i izazov, nešto što uočavamo i čemu težimo.

S dubokim osjećajem odgovornosti za knjigu, koja se i sama nezasluženo našla na popisu ugroženih vrsta, ovogodišnju manifestaciju posvećujemo moći i utjecaju koji joj neosporno pripadaju, uz poruku: Knjige mijenjaju svijet. Svi koji čitaju, to znaju.

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola Gvozd