2018-02-14 12:12:00

Međunarodni dan darivanja knjiga 2018.

 

Svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!

 

 

U Hrvatskoj svako treće dijete nema niti jednu slikovnicu ili dječju knjigu što ostavlja trag na sveukupnom  razvoju djeteta i ostvarivanju njegovih potencijala.

Cilj Međunarodnoga dana darivanja knjiga je ohrabriti djecu i odrasle diljem svijeta da 14. veljače daruju knjige djeci kako bi probudili ljubav prema čitanju  i potaknuli ih da čitaju više.

Školska je knjižnica organizirala akciju  prikupljanja slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj" u sklopu  nacionalne kampanje "Čitaj mi!". Akciji su se pridružili učenici naše škole koji su pripremili kutije za odlaganje darovanih knjiga i slikovnica, a zatim su te iste kutije napunili slikovnicama, stripovima i dječjim knjigama koje su oni prerasli. Prikupljene slikovnice i knjige darovali smo djeci u vrtiću.

  

 

U suradnji s lokalnim volonterima iz Suncokreta, i njihovim gostima, volonterima iz Portugala, Francuske i Turske, učenici prvog razreda dobili su nove slikovnice i bojice.

 

Tim su omogućili svakom prvašiću da čita i razvija svoje potencijale. 

Zašto je važno čitati naglas djetetu od najranije dobi?

Mnogi važni dokumenti i strategije vezane uz čitanje naglašavaju da je upravo metoda glasnog čitanja ključna za razvijanje čitateljskih navika i kasniji uspjeh u školi te općenito uspjeh u stjecanju znanja i vještina. Glasno čitanje djeci često služi i prevenciji poteškoća u čitanju koje se mogu javiti već u najranijoj dobi. Da ne bude zabune, izuzetno je važno čitati djeci svih uzrasta, a ne samo najmlađima.
Evo nekoliko činjenica zašto je važno čitanje naglas te savjeta i ideja za provedbu glasnog čitanja djeci najmlađe dobi:

Glasno čitanje stavlja knjige u središte pažnje te ih predstavlja kao izvore ugodnog, vrijednog i uzbudljivog iskustva. Djeca, koja od najranije dobi nauče vrijednost knjiga, najčešće postanu vrsni samostalni čitatelji. Glasno čitanje pomaže djeci povezati ono što vide, čuju i pročitaju. Glasno čitanje odraslih djeci proširuje dječji vokabular i proširuje njihovo opće znanje. Glasno čitanje omogućuje roditeljima, bakama i djedovima, braći i sestrama, učiteljima, rodbini i prijateljima da budu čitateljski uzori djeci. Na taj se način njihova ljubav prema knjizi lako prenosi na djecu. Glasno čitanje djeci otkriva literaturu koju možda nikada sami ne biste otkrili, poput poezije, kratkih priča... Glasno čitanje omogućuje djeci upoznavanje s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora, ili jezika koji se čuje na televiziji, pročita u novinama ili čuje u filmovima. Na taj način djeca bolje razumiju složene rečenične strukture. Glasno čitanje omogućuje djeci maštanje o ljudima, mjestima, vremenima i događajima koje nisu upoznali ili doživjeli. Glasno čitanje stvara vezu između djeteta i odraslog koji mu čita te im tako osigurava zajedničke teme za razgovor. Govorenje i razgovor pomažu u razvoju vještina čitanja i pisanja. Glasno čitanje pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti kroz razgovore o pročitanom. I na kraju, ali ne i manje važno - glasno čitanje je zabavno!

Izvor: http://www.citajmi.info/citanje-naglas/ 


Osnovna škola Gvozd