2024-04-22 09:10:00

Noć knjige 2024.

 

 

Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige

500. obljetnica smrti Marka Marulića,

     oca hrvatske književnosti

 

 

 

Noć knjige 2024.

Trinaesta Noć knjige, manifestacija koja u središte svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje, a koju priređujemo u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige. 

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja svake godine, proglašen je 1996. godine odlukom Sabora Republike Hrvatske, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu. Marulićev je ep, kao prvo veliko autorsko djelo objavljeno na hrvatskom jeziku pomoglo stvaranju hrvatskog nacionalnog identiteta i hrvatske kulturne baštine. Vlada Republike Hrvatske proglasila je 2024. godinu Godinom Marka Marulića povodom 500. obljetnice njegove smrti.

 

Tema

Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena
Vizije o kraju svijeta od najstarijih vremena zaokupljaju maštu i bude strah. Nekoć su se vezale uz neobjašnjive pojave na nebu, kalendare i tumačenja svetih knjiga, dok se danas kataklizmički scenariji pretežno odnose na sukobe koji prijete globalnim ratom, društvene i financijske krize te prekomjerno i neodgovorno iskorištavanje prirodnih resursa koje nepovoljno utječe na klimatske promjene i njihov ubrzani poguban utjecaj na ljudsko društvo i sav ostali živi svijet.  
Bez obzira na to što im je u podlozi, ove su vizije čovjeka oduvijek stavljale pred izbor – hoće li svojem postojanju i činjenju podariti smisao, pa i pokušati utjecati na svijet u kojem živi, ili će se bez otpora i odgovornosti predati dekadenciji i(li) fatalizmu.
U Noći knjige 2024. zanima nas na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima. U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene? Kakve nam odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost? Što nam savjetuju psiholozi? Kako se branimo od pseudočinjenica i lažnih vijesti? I konačno: kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama?
Na nama je samo da odlučimo što ćemo učiniti s vremenom koje nam je dano, riječi su mudrog čarobnjaka hrabrom hobitu u kultnom Gospodaru prstenova nakon što se Frodo požalio na težinu dodijeljene mu zadaće. Marko Marulić je pak svoje najznačajnije djelo na hrvatskom jeziku, ep Judita, napisao u vrijeme žestokih osmanlijskih napada na dalmatinske gradove. Iako preuzeta iz Biblije, priča o hrabroj udovici bila je snažna poruka Marulićevim suvremenicima u doba neizvjesnosti i straha.

U školskoj je knjižnici održan sat hrvatskog jezika na kojem su učenici osmog razreda upoznati sa životom i stvaralaštvom Marka Marulića. Učenici su rješavali kvizove i izradili plakate na temu 2024. Godina Marka Marulića.

Pridružili smo se  EWC (Vijeće europskih pisaca) kampanji #behindeverybook povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava. 

Osnovna ideja kampanje je hvalimo i slavimo autore, pisce, ilustratore i prevoditelje, učinimo vidljivim duhove, umove i lica koja stoje iza svake knjige. Iza svake knjige stoji ljudski pisac, prevoditelj, ilustrator, ljudski autor sa srcem i dušom i puno je više od stroja za generiranje teksta.

Takvi autori su velikani svjetske književnosti Miguel de Cervantes, Marko Marulić i William Shakespeare i posnosno stoje na našem plakatu dajući nam svoja djela da nas vode kroz izazovna vremena. 

 

#behindeverybook#izasvakeknjige

 

 

 

 

 


Osnovna škola Gvozd