Dan kravate

Autor: Administrator , 23. 10. 2017.

18. listopada se obilježava  Dan kravate, stoga su se ove školske godine i učenici Osnovne škole Gvozd uključili u obilježavanje ovog dana.

Iako smo ga obilježili po prvi put u našoj školi, učenici i učitelji su si dali puno truda što možemo vidjeti kroz raznolike radionice i aktivnosti na ovu temu.
Kako se ne bi izostavili niti jedni sudionici ovog našeg događaja  krenut ćemo od onih najmlađih.

Učenici prvog razreda su na satu likovne kulture masnim bojama oslikali različite motive kravate.

Drugi razred je od papira radio bijele košulje i oslikavao kravate tehnikom akvarel.

Treći razred je sudjelovao u međunarodnom projektu razmjene straničnika  koji organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL).
Cilj projekta je upoznavanje učenika putem razmjene straničnika s učenicima iz drugih zemalja svijeta. Ove godine naša škola za partner školu dobila je Rocky Hill School, država Rhode Island, SAD. Tom prilikom učenici 3. razreda  ručno su izradili straničnike u obliku kravate koje će poslati u Ameriku.

Učenici četvrtog razreda su putem prezentacije naučili nove i zanimljive stvari o kravati. Svoje obilježavanje su upotpunili oslikavanjem kravate tehnikom kolaž papira i tempere.

Šesti razred je oslikavao košulje i kravate likovnom tehnikom tempere u kojoj su dobili zanimljive radove na kojima se vidjelo optičko miješanje boja.

Učenici sedmog razreda su na dva sata razrednika obilježili Dan kravate u Hrvatskoj. Prigodnom power point prezentacijom učenici su naučili odakle potječe naziv kravata; gdje i kada su se počele nositi prvotne marame oko vrata; koje su karakteristike kravate (sloboda, odgovornost, dostojanstvo, uspješnost...);  koja je simbolika kravate; koja je priča o nastanku kravate; što pojedina boja kravate simbolizira, tj. kada se nosi te zanimljivosti o kravati.
Nakon toga su učenici naučili kako vezati kravatu. Na sat su donijeli po jednu kravatu te su naučili kako napraviti najjednostavniji vez te su simbolično nosili kravatu cijeli dan kako bi obilježili Dan kravate.
Uslijedila je radionica. Učenici su origami tehnikom napravili košulju i kravatu od papira različitih boja. Sljedeća aktivnost je bila obložiti čokoladu papirom i napraviti prigodnu kravatu. Učenici su mogli ukrašene čokolade uzeti i ponijeti kućama.

Uslijedilo je pravljenje vijenca za vrata od stare košulje i kravate. Također su napravili kravatu od kartona, papira i bombona u boji koje su obložili prozirnom folijom koja je bila zašivena za karton kako  bombonice ne bi ispale.

Na kraju smo uredili plakat na temu - Dan kravate.

Kako bi taj dan bio prepoznatljiv po Danu kravate i učitelji su došli u školu odjeveni u taj modni detalj. Učenici su bili jako kreativni, zainteresirani i marljivi. Stekli su mnoga znanja o povijesti nastanka kravate i naučili simboličku vrijednost kravate.

Sanja Kovačić,
                                                                                   učiteljica razredne nastve