Božićni bal popraćen afričkom tematikom

Autor: Administrator , 23. 12. 2016.

Za djecu Afrike

„Uzmi osmijeh i daruj ga onome tko ga nikad nije imao. Uzmi zraku sunca i pošalji je tamo gdje vlada noć … Otkrij ljubav i pokaži je čitavom svijetu...“

Misli su to velikog Mahatme Gandhija.

Mnogi veliki ljudi svojim djelima postaju uzor nama, tek malim ljudima. Ako i mi učinimo nešto posebno, postat ćemo veliki u očima onih kojima je naša pomoć najpotrebnija. Pomoć za kojom vape brojne generacije mladih naraštaja  u dalekoj Burkini Faso smještenoj na afričkom kontinentu.

Potaknuti željom da pomognemo, na početku ove školske godine naša se škola uključila u projekt „Škole za Afriku“. Projekt je to pod pokroviteljstvom UNICEF-a, a putem kojeg se žele stvoriti bolji uvjeti za odrastanje i život djece u Africi. Sva djeca svugdje u svijetu trebaju imati ista prava. Svako dijete u sebi krije mnoštvo neslućenih potencijala i iznimnih talenata. Hoće li ikada biti ostvareni, ovisi o mnogo toga, među ostalim o mjestu rođenja i uvjetima života. Dijete rođeno u Africi i dijete rođeno u nekoj od razvijenijih europskih zemalja i dalje nemaju jednake preduvjete za razvijanje svojih potencijala koje posjeduju.

Odlazak u školu. Druženje s vršnjacima. Igra. Radost. Prava su to i potreba djece diljem svijeta, kao i odrastanje u sigurnom okruženju ispunjenom ljubavlju i razumijevanjem. Pa ipak, podaci govore da više od 38 milijuna djece u Africi još uvijek ne ide u školu.

Kako bismo se uključili u omogućavanje pristojnog školovanja djece u Burkini Faso naš ovogodišnji Božićni bal usmjerili smo upravo prema tome. Od tek jednog šarmantnog zabavnog bala, ovaj je puta postao pravi  humanitarni bal popraćen afričkom tematikom. Naši su se učenici odjenuli u afričke kostime, postali su tamnoputi Afrikanci i Afrikanke barem na jedan dan. Poneki su se odvažili i nosili vrč na glavi, a da nisu ni trepnuli, te u ritmu afričke glazbe samouvjereno stupili na scenu.

Nakon što su učenici svojim scenskim nastupom pokazali svoju kreativnost, uslijedilo je i proglašenje pobjednika ovoga bala.

Po završetku ovog veselog događaja uslijedilo je fotografiranje kostimiranih i nekostimiranih aktera ovog nesvakidašnjeg događaja. Tko god je poželio mogao je kupiti fotografiju, a prikupljeni će se iznos uplatiti upravo spomenutom UNICEF-ovom projektu „Škole za Afriku“

I tako smo vam mi postali humanitarci velikoga srca.

Nikolina Sukalić Rom,
                                                                                        učiteljica povijesti