Dan volontera

Autor: Administrator , 6. 12. 2016.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana volontera 5. prosinca učenici naše škole u pratnji učitelja posjetili su volonterski centar Suncokret u Gvozdu.

Centar Suncokret poznat je po radu s djecom i mladima s volonterima iz cijeloga svijeta.  Postoji i djeluje na ovom je području već trinaest godina, točnije od 2004. godine. U zadnjih desetak godina preko centara je volontiralo na stotine domaće djece i stranih volontera. Djeca i mladi ovoga kraja rado i često posjećuju Suncokret kao mjesto dobrog druženja, zabave,  ali i učenja novih vještina.
Dobrodošlicu u Suncokret zaželio nam je predsjednik i voditelj centra Predrag Mraović poznat pod nadimkom „Peđa“. Uz predsjednika Predraga tu su bili i drugi djelatnici centra, poput razvojne psihologinje Maje Turniške i dvoje domaćih volontera Luke i Petre Tunjić. Na početku programa predsjednik Predrag upoznao nas je s osnovnim informacijama o centru, odgovorio na pitanja kako i zašto je centar nastao i sto znači volontirati.
Nakon uvodnog dijela održanog u prostorijama centra učenici i učitelji uputili su se u obližnju dvoranu „Dom Kulture“ smještenu tik do Suncokreta. Učenici su najprije pogledala uvodnu prezentaciju i kratak film u kojem su predstavljene aktivnosti vezane uz  volonterski centar Suncokret. Nakon prezentacije  učenicima su se predstavile  dvije volonterke Martyna iz Poljske i Elif Valeriya iz Turske. One su djeci kroz radionice predstavile i prezentirale mješavinu plesa-borilačke vještine poznate pod nazivom capoeira.

Taj je ples-vještina podrijetlom  iz daleke zemlje Brazila. Radionica o učenju capoeire bila je vrlo zanimljiva i privlačna učenicima naše škole. Djeca su cijelo vrijeme radionice pljeskala, pjevala, plesala i izvodila pokrete capoeire. Bilo je i padova, valjanja po podu, mahanja nogama na sve stranu, ali nitko se nije ozlijedio i svi su bili veseli. Nakon capeire učenici su se vratili u školu obogaćeni za nova prijateljstva, spoznaje i iskustva.

Dario Šudić