Obilježavanje „Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece“

Autor: Administrator , 18. 11. 2015.

Povodom obilježavanja „Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece“, Policijska postaja Gvozd u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb Glina i SOS Dječjim selom Hrvatska održala je predavanje na temu „Preventivne aktivnosti usmjerene na nasilno ponašanje među djecom i  mladima“ za učenike sedmog i osmog razreda.

Dana 19. studenog u svijetu se obilježava jedan poseban dan - Međunarodni dan prevencije zlostavljanja djece koji nas podsjeća na ulogu svakoga od nas da djeci svakodnevno pružamo puno ljubavi, podrške, razumijevanja, znanja te jedno sigurno mjesto za odrastanje!

Svjetski dan nastao je na inicijativu Fundacije svjetskog samita žena (WWSF, engl. Women’s World Summit Foundation) iz 2000. godine s ciljem stvaranja kulture prevencije diljem svijeta poticanjem vlada i društvenih organizacija na aktivnije uključivanje u zaštiti djece. Radi skretanja pozornosti na ovaj teški problem, partneri Svjetskoga dana organiziraju aktivnosti za povećanje svijesti i edukacije o zlostavljanju djece i nasilja prema djeci, promicanje poštovanja prava djeteta, te stvaranje prevencije zlostavljanja djece glavnim prioritetom.

Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne teške posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Sve države koje se brinu o dobrobiti svojih građana, a osobito djece, prepoznale su kao jedan od svojih prioritetnih zadataka razvijanje prevencije zlostavljanja.
Zlostavljanje i zanemarivanje djece nije problem samo obitelji ili pojedinca, nego problem šire lokalne zajednice i društva u cjelini.

Stoga je održano poučno predavanje i u našoj školi koje su učenici pozorno pratili, a djelatnice navedenih ustanova potaknute su djecu na aktivno promišljanje o zlostavljanju te ih upoznale s preventivnim aktivnostima, mjerama i radnjama koje poduzima policija i druge institucije u cilju zaštite djece.

Učenici su puno naučili od djelatnica koje su nas posjetile i dobro se pripremile, kako bi djecu upoznale s njihovim pravima te kako se zaštititi od zlostavljanja u konkretnim životnim situacijama.

Zahvaljujemo im na tome!